Konopia, Konopie (Cannabis)

Konopie (Cannabis) – nasiona, kwiaty i liście konopi siewnych. Zawarty w nich związek chemiczny Δ9-tetrahydrokannabinol (THC) działa psychoaktywnie (uspokajająco, pobudzająco, wywołując halucynacje, omamy, itp.).

Właściwości lecznicze konopi wykorzystuje się w medycynie, natomiast konopie indyjskie są uprawiane ze względu na dużą zawartość THC.

Konopie to jednoroczna roślina należąca do rodziny konopiowatych. Rodzina konopiowatych (Cannabinaceae) – rodzina roślin należąca do rzędu konopiowców (Cannabales). Zawiera jedynie kilka gatunków, w tym konopie uprawne – Cannabis sativa i Cannabis indica.

Gatunki te uprawiane są ze względu na właściwości lecznicze i psychoaktywne ich żywic. Żywica konopi zawiera duże stężenie substancji psychoaktywnych – kannabinoidów. Konopie są bogatym źródłem białka, błonnika i witamin. Zawierają również nienasycone kwasy tłuszczowe, które są dobre dla zdrowia serca. Konopie mogą być stosowane w leczeniu wielu dolegliwości, w tym: bólów głowy, bezsenności, stresu, depresji, chorób skóry, problemów trawiennych i wirusowych.

Konopie mają właściwości uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Zastosowanie konopi jest szerokie – można je stosować w leczeniu: bezsenności, stanów lękowych, nerwicy, depresji, stanów przewlekłego bólu, a także w leczeniu padaczki. Użycie konopi może być w formie: oleju z konopi, suszu konopnego, kapsułek, kremów i balsamów.

 

Rodzaje konopi na świecie

Do najbardziej znanych roślin konopi należą: konopia indyjska (Cannabis sativa), konopia uprawna (Cannabis indica), konopia żółta (Cannabis ruderalis) i konopia włóknista (Cannabis ruderalis).

 

Konopia indyjska, konopie (Cannabis sativa)

Konopia indyjska (Cannabis sativa) – nazywana też marihuaną, konopią indyjską lub konopiami, to roślina należąca do rodziny konopiowatych. Używana jest ona przede wszystkim do produkcji narkotyków i leków, a także jako surowiec do tkanin, papieru i biopaliw. Rośnie ona w klimacie umiarkowanym, ale można ją uprawiać w prawie każdym klimacie.

Konopia indyjska ma wysokość od 1 do 6 metrów i jest jednoroczną rośliną. Ma ona cienkie i gładkie liście, które mogą być zielone lub purpurowe. Kwiaty są białe lub żółte, a owocem jest mały nasionko.

Konopia indyjska jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie, a do największych producentów należą Chiny, Indie, Meksyk i Kanada.

Pochodzi ze Środkowej i Południowej Azji. Jest uprawiana od tysięcy lat ze względu na liście i nasiona, które są źródłem konopi. Z nasion konopi indyjskiej otrzymuje się olej konopny. Konopia indyjska może osiągać wysokość od 2 do 4 m. Jej cienkie, wąskie i eliptyczne liście mogą mieć długość od 5 do 15 cm. Kwiaty konopi są małe, zebrane w kłosy. Zawiera substancje czynne: kannabinoidy, flawonoidy, terpeny i inne. Owocem konopi jest nasionko.

Konpia indyjska była uprawiana już w starożytności, a jej właściwości lecznicze i psychoaktywne są wykorzystywane od wieków.

 

Właściwości konopi indyjskiej:

– poprawia nastrój i pobudza

– łagodzi ból

– uspokaja i relaksuje

– wykazuje działanie antyseptyczne

– stymuluje apetyt

– działa przeciwzapalnie

 

Zastosowanie konopi indyjskiej:

– konopia indyjska bogata jest w kannabinoid antypsychotyczny – CBD, który pomaga w leczeniu wielu dolegliwości,

– konopia indyjska działa przeciwzapalnie,

– konopia indyjska działa przeciwbólowo,

– konopia indyjska łagodzi stany nerwowe,

– konopia indyjska reguluje pracę układu pokarmowego.

 

Działania niepożądane stosowania konopi indyjskiej:

– u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne,

– konopia indyjska może nasilać objawy depresji.

 

Ważne informacje o konopiach indyjskich:

Konopia indyjska jest rośliną, która nie wymaga dużo wody oraz światła do wzrostu, konopia indyjska jest łatwa w uprawie, konopia indyjska jest rośliną, która ma wiele zastosowań. Konopia indyjska może być stosowana w postaci oleju, kapsułek, kremów, maści, naparów. Wyróżniamy następujące odmiany konopi:

 

Konopia uprawna (Cannabis indica)

Konopia uprawna (Cannabis indica) to roślina należąca do rodziny konopiowatych (Cannabaceae). Gatunek ten jest jednym z dwóch, obok konopi siewnej, uprawianych przez człowieka. Konopia uprawna jest jednoroczną rośliną o pnącym się pokroju, dorastającą nawet do 4 m wysokości. Liście konopi uprawnej są eliptyczne lub jajowate, ostro zakończone, błyszczące, ciemnozielone. Koniec każdego liścia jest wyraźnie dłuższy niż jego środek.

Kwiaty konopi uprawnej są zebrane w kłosy i osadzone na szczytach pędów. Są one białe, żółte lub różowe. Owocem konopi uprawnej jest nasiono, które jest białe, czerwone lub brązowe. Nasiona konopi uprawnej są bogate w białko i olej. Olej z konopi uprawnej jest stosowany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.

Konopia uprawna (Cannabis indica) to roślina należąca do rodziny konopiowatych (Cannabaceae). Jest to jednoroczna bylina rosnąca do 2-3 m wysokości. Konopia uprawna ma ciemnozielone, długie i wąskie liście. Kwiaty są raczej małe i białe, a niekiedy różowe lub fioletowe. Konopia uprawna jest uprawiana na całym świecie, głównie w klimacie umiarkowanym.

 

Właściwości konopi uprawnej

Roślina ta jest bogatym źródłem substancji o działaniu psychoaktywnym, takich jak THC i CBD. Konopia uprawna jest stosowana w leczeniu wielu dolegliwości, w tym: stanów zapalnych, bólów, bezsenności, lęku, stresu i depresji. Konopia uprawna może być stosowana w postaci oleju, kapsułek, tabletek, proszku, naparu lub waporyzacji.

Konopia uprawna może powodować działania niepożądane, takie jak: suchość w ustach, zawroty głowy, senność, nudności, wymioty, biegunka, bezsenność, depresja i lęk.

 

Ważne informacje o konopiach uprawnych:

Konopia uprawna może być stosowana w postaci oleju, kapsułek, tabletek, proszku, naparu lub waporyzacji.

 

Konopia żółta (Cannabis ruderalis)

Konopia żółta (Cannabis ruderalis) jest to najbardziej popularna odmiana konopi, która jest uprawiana ze względu na swoje właściwości lecznicze i nastrojowe. Konopia żółta jest inna od konopi uprawnej, głównie ze względu na swoją barwę. Zamiast ciemnozielonych liści konopi żółtej, są żółte lub brązowe. Ma też inne właściwości i zastosowania.

Roślina należy do rodziny konopiowatych i jest blisko spokrewniona z konopiami indyjskimi (Cannabis indica) oraz konopiami włóknistymi (Cannabis sativa). Konopia żółta jest najmniejszym z trzech gatunków konopi. Średnica jej kwiatostanu wynosi zwykle około 5-10 cm. Roślina jest niska – osiąga od 30 do 100 cm wysokości. Jej liście są wąskie i eliptyczne, mogą mieć kolor od zielonego do żółtego.

Konopia żółta (Cannabis ruderalis) jest gatunkiem konopi indyjskich. Jest to niewielka roślina osiągająca wysokość od 30 do 80 cm. Liście konopi żółtej są żółte lub brązowe i mają kształt serca. Kwiaty konopi żółtej są białe lub żółte, a owoce to nieduże, brązowe nasiona.

 

Właściwości i zastosowanie konopi żółtej (Cannabis ruderalis)

Konopia żółta jest uprawiana ze względu na swoje właściwości lecznicze. Zawiera ona substancje chemiczne, które mogą pomóc w leczeniu wielu chorób.

Konopia żółta zawiera duże ilości substancji psychoaktywnych, takich jak THC i CBD. Z tego powodu jest ona używana do celów rekreacyjnych i medycznych. Konopia żółta jest używana w leczeniu wielu dolegliwości, w tym: depresji, lęku, bezsenności, bólu, stanów zapalnych i innych.

Konopia żółta może być stosowana w postaci suszu, oleju, kapsułek, tabletek, napojów i innych.

 

Konopia włóknista (Cannabis ruderalis)

Konopia włóknista (Cannabis ruderalis) – roślina należąca do rodziny konopiowatych. Pochodzi z Syberii, gdzie rośnie dziko. Jest to najmniejszy gatunek konopi, którego wysokość nie przekracza 0,6 m. Ma charakterystyczne, włókniste i cienkie liście. Kwiaty są małe i białe. Owocem jest nasiono. Konopia włóknista jest uprawiana w wielu krajach, głównie ze względu na swoje właściwości lecznicze. Znajduje się w pozycji systematycznej w klasie roślin dwuliściennych, podklasy dwuliściennych, rzędzie krzyżowych, rodzinie konopiowatych.

Konopia włóknista (Cannabis ruderalis) – nazywana także konopią łąkową, konopią ruderalną lub konopią dziewicza, to gatunek konopi, który jest uważany za najbardziej pierwotną formę konopi. Została ona wyodrębniona w 1961 roku przez botanika D.E. Janisch.

Jest to gatunek dziko rosnący, który występuje głównie w Europie Środkowej, na Syberii i w Chinach. Gatunek ten jest mniejszy i słabszy niż inne gatunki konopi, ma krótsze liście i mniejsze kwiaty.

 

Właściwości konopi włóknistej (Cannabis ruderalis)

Konopia włóknista jest jednym z najbardziej odpornych gatunków konopi na działanie warunków środowiskowych, takich jak niskie temperatury, susza czy mrozy. Gatunek ten jest także bardziej odporny na choroby i szkodniki niż inne gatunki konopi.

Konopia włóknista jest głównie uprawiana ze względu na swoje włókna, które są bardzo trwałe i elastyczne. Włókna te są używane do produkcji tkanin, papieru, drewna i innych materiałów. Gatunek ten jest także uprawiany ze względu na swoje nasiona, które są bogate w białko i tłuszcze.

Nasiona te są używane do produkcji oleju, który jest używany do smażenia i gotowania. Konopia włóknista jest także uprawiana ze względu na swój korzeń, który jest bogaty w substancje odżywcze i ma właściwości lecznicze.

 

Zastosowanie konopi włóknistej (Cannabis ruderalis)

Konopia włóknista ma wiele zastosowań. Jest ona uprawiana ze względu na swoje włókna, które są używane do produkcji tkanin, papieru, drewna i innych materiałów. Gatunek ten jest także uprawiany ze względu na swoje nasiona, które są bogate w białko i tłuszcze.

Nasiona te są używane do produkcji oleju, który jest używany do smażenia i gotowania. Konopia włóknista jest także uprawiana ze względu na swój korzeń, który jest bogaty w substancje odżywcze i ma właściwości lecznicze.

Konopia włóknista jest także uprawiana ze względu na swoje liście, które zawierają duże ilości substancji o działaniu narkotycznym i psychotropowym. Liście te są używane do produkcji marihuany. Konopia włóknista jest także uprawiana ze względu na swoje kwiaty, które są bogate w substancje narkotyczne i psychotropowe. Kwiaty te są używane do produkcji haszyszu.

Konopia włóknista jest także uprawiana ze względu na swoje korzenie, które są bogate w substancje odżywcze i mają właściwości lecznicze. Korzenie te są używane do produkcji preparatów leczniczych.

 

Kanabinoidy

Kanabinoidy roślinne (Cannabinaceae) – rodzaj roślin należący do rodziny konopiowatych. Złożony jest z dwóch podrodzin, które różnią się pokrojem i cechami morfologicznymi. Do podrodziny Cannaboidae należą rośliny krzewiaste o liściach ułożonych naprzemiennie, kwiatach zebranych w kwiatostany i owocach w kształcie orzeszków. Do drugiej podrodziny należą rośliny wieloletnie lub jednoroczne, o liściach ułożonych naprzemiennie lub spiralnie, kwiatach zebranych w kwiatostany i owocach w kształcie orzeszków.

 

Kanabinoidy w konopiach

Kanabinoidy to związki chemiczne, które występują naturalnie w roślinach konopi. Związki te działają na ludzki organizm poprzez wpływ na receptory Cannabinoiderów, które znajdują się w mózgu. Do najbardziej znanych kanabinoidów należą: kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC). THC jest substancją odpowiedzialną za efekt psychoaktywny, który wywołuje konsumpcja konopi. CBD natomiast nie ma takich właściwości. Wyróżniamy następujące kanabinoidy w konopiach:

 

Kanabinoid (CBL)

Kanabinoid (CBL) to związek chemiczny, który jest wytwarzany przez konopie. Jest on podobny do THC, czyli tetrahydrokannabinolu, który jest substancją psychoaktywną. CBL ma działanie uspokajające i przeciwlękowe. Z tego powodu jest on stosowany w leczeniu lęku i nerwicy. Może być również stosowany w leczeniu depresji i bezsenności. Przeciwwskazaniem do stosowania kanabinoidu jest ciąża oraz karmienie piersią. Działania niepożądane to: senność, zawroty głowy, biegunka, wymioty i nudności. Przechowywać w miejscu niedostępnym i wykorzystanym dla dzieci. Spożywać doustnie.

 

Kanabinoid (CBDA)

Kanabinoid (CBDA) – nazwa polska, nazwa łacińska to kwas cannabidiolowy, właściwości to silny przeciwutleniacz, zastosowanie to suplementacja diety w celu zwiększenia ogólnej odporności organizmu, przeciwwskazania to ciąża i karmienie piersią, działania niepożądane to biegunka i wymioty, przechowywanie to w suchym i chłodnym miejscu, ważne informacje to należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem suplementu,

 

Kanabinoid (CBLA)

Kanabinoid (CBLA) – pochodna kannabinoidu, naturalny związek chemiczny zawarty w konopiach. Posiada działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwutleniające. Zastosowanie kanabinoidu obejmuje leczenie stanów zapalnych i bólów, a także zmniejszenie stresu oksydacyjnego w organizmie. Przeciwwskazania do stosowania kanabinoidu to ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe i nadciśnienie tętnicze. Działania niepożądane kanabinoidu to zawroty głowy, bóle głowy, nudności i wymioty.

 

Kanabinoid (CBG)

Kanabinoid (CBG) – substancja z grupy kanabinoidów, która występuje w konopiach. Jest to jeden z głównych składników konopi i jest odpowiedzialny za jej działanie. CBG ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych, bólów, a także jako środek uspokajający. CBG może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

 

Kanabinoid (CBD)

Kanabinoid (CBD) – substancja zawarta w konopiach, która działa stymulująco na układ nerwowy. Może być stosowana w leczeniu nerwicy, bezsenności, depresji, a także w zespole niespokojnych nóg. Przeciwwskazaniem do stosowania kanabinoidu (CBD) jest ciąża oraz karmienie piersią. Działania niepożądane to: senność, zawroty głowy, biegunka. Przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej.